Final program

Faculty

Ana Marija Alduk (CRO)
Andras Palkó (HUN)
Damir Miletić (CRO)
Danijela Veljković Vujaklija (CRO)
Dimitrij Kuhelj (SLO)
Doris Dodig (CRO)
Doris Šegota Ritoša (CRO)
Emilo Quaia (IT)
Flavio Spoto (IT)

Goran Roić (CRO)
Gordana Ivanac (CRO)
Iva Žuža (CRO)
Jelena Popić (CRO)
Lorenzo Cereser (IT)
Lovro Tkalčić (CRO)
Maja Hrabak Paar (CRO)
Mirko d’Onofrio (IT)
Petra Valković Zujić (CRO)

Riccardo de Robertis (IT)
Slavica Kovačić (CRO)
Tadeja Poropat Flerin (SLO)
Tiana Grubešić (CRO)
Tin Nadarević (CRO)
Tonći Batinić (CRO)
Zoran Rumboldt (CRO)
Zrinka Matana Kaštelan (CRO)

DAY 1 - Thursday, September 26

08:15 – 08:30 – Welcome and introduction (Damir Miletić / CRO)

URORADIOLOGY (Moderator: Goran Roić)

08:30 – 08:45 – Imaging after radical cystectomy and urinary diversion (Iva Žuža / CRO)
08:45 – 09:00 – Imaging of pediatric urogenital/renal tumors (Goran Roić / CRO)
09:00 – 09:15 – Solid and cystic kidney lesions (Doris Dodig / CRO)
09:15 – 09:30 – Adrenal incidentaloma (Tiana Grubešić / CRO)
09:30 – 10:30 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
10:30 – 11:00 – Coffee break

CARDIAC RADIOLOGY (Moderator: Slavica Kovačić)

11:00 – 11:15 – Cardiac CT: moving beyond the coronary arteries (Iva Žuža / CRO)
11:15 – 11:30 – The role of cardiac CT and MRI in patients with chronic coronary syndromes (Maja Hrabak Paar / CRO)
11:30 – 11:45 –  Nonischemic myocardial disease-amyloidosis (Tonći Batinić / CRO)
11:45 – 12:00 – The role of cardiac CT and MRI in patients with acute coronary syndromes (Slavica Kovačić / CRO)
12:00 – 13:00 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
13:00 – 14:00 – Lunch break

PELVIS (Moderator: Rossano Girometti)

14:00 – 14:15 – MRI of the perianal fistula (Jelena Popić / CRO)
14:15 – 14:30 – MRI of the ovarian masses: O-RADS (Rossano Girometti / IT)
14:30 – 14:45 – Postneoadjuvant treatment-postsurgical evaluation of rectal cancer (Andras Palkó / HUN)
14:45 – 15:00 – Bladder MRI: VI-RADS (Rossano Girometti / IT)
15:00 – 16:00 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
16:00 – 16:30 – Coffee break

LUNG (Moderator: Maja Hrabak Paar)

16:30 – 16:45 – CT imaging of the pulmonary hypertension (Lorenzo Cereser / IT)
16:45 – 17:00 – Pleural mesothelioma (Tin Nadarević / CRO)
17:00 – 17:15 – CT staging of the lung cancer (Lorenzo Cereser / IT)
17:15 – 17:30 – CT follow-up of patients with lung cancer (Maja Hrabak Paar / CRO)
17:30 – 18:30 – Clinical cases – interactive (All lecturers)

DAY 2 - Friday, September 27

PANCREAS/BILIARY (Moderator: Mirko d’Onoifrio)

08:30 – 08:45 – Cystic pancreatic neoplasms (Flavio Spoto / IT)
08:45 – 09:00 – Neuroendocrine pancreatic neoplasms (Riccardo de Robertis / IT)
09:00 – 09:15 – Pancreatic tumor ablation (Flavio Spoto / IT)
09:15 – 09:30 – Imaging of biliary tumors (Riccardo de Robertis / IT)
09:30 – 10:30 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
10:30 – 11:00 – Coffee break

EMERGENCIES (Moderator: Tadeja Poropat Flerin)

11:00 – 11:15 – Aortic pathology – the role of radiologist (Dimitrij Kuhelj / SLO)
11:15 – 11:30 – Whole body CT in trauma patients – indications and outcomes (Lovro Tkalčić / CRO)
11:30 – 11:45 – Triple-rule-out CT angiography in acute chest pain (Tadeja Poropat Flerin / SLO)
11:45 – 12:00 – Gynaecological emergencies (Damir Miletić / CRO)
12:00 – 13:00 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
13:00 – 14:00 – Lunch break

LIVER/KIDNEY (Moderator: Emilio Quaia)

14:00 – 14:15 – Hepatocellular carcinoma (Emilo Quaia / IT)
14:15 – 14:30 – Renal AML – radiologic diagnosis and treatment (Ana Marija Alduk / CRO)
14:30 – 14:45 – Complications of liver transplantation: the role of CT/MRI (Jelena Popić / CRO)
14:45 – 15:00 – Complications of acute cholecystitis (Damir Miletić / CRO)
15:00 – 16:00 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
16:00 – 16:30 – Coffee break

INTESTINE (Moderator: Andras Palko)

16:30 – 16:45 – Role of CT in patients with Crohn’s disease (Damir Miletić / CRO)
16:45 – 17:00 – Crohn’s disease – advantages of MRI (Emilo Quaia / CRO)
17:00 – 17:15 – Diverticulitis (Zrinka Matana Kaštelan / CRO)
17:15 – 17:30 – CT of the postoperative abdomen (Andras Palkó / HUN)
17:30 – 18:30 – Clinical cases – interactive (All lecturers)

DAY 3 - Saturday, September 28

SPINE/MSK (Moderator: Zoran Rumboldt)

08:30 – 08:45 – Thoracic spinal canal lesions (Zoran Rumboldt / CRO)
08:45 – 09:00 – Cauda equina syndrome (Zoran Rumboldt / CRO)
09:00 – 09:15 – CT/MRI of multiple myeloma (Danijela Veljković Vujaklija / CRO)
09:15 – 09:30 – Small joints of the body – let’s not forget them! (Igor Borić / CRO)
09:30 – 10:30 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
10:30 – 11:00 – Coffee break

MISCELLANEOUS (Moderators: Petra Valković Zujić)

11:00 – 11:15 – US fusion with CT/MRI: technique and rationale (Gordana Ivanac / CRO)
11:15 – 11:30 – What to expect from breast MRI? (Petra Valković Zujić / CRO)
11:30 – 11:45 – Thermal ablation of lung malignancies (Ana Marija Alduk / CRO)
11:45 – 12:00 – CT optimisation – Rijeka experience (Doris Šegota, Damir Miletić / CRO)
12:00 – 13:00 – Clinical cases – interactive (All lecturers)
13:00 – 13:40 Online exam (40 questions)
13:45 – 14:00
– Closing remarks